„RÓWNOŚĆ SIĘ OPŁACA. WSZYSTKIM”.

Opowieść głosi, że pewnego, zimnego, deszczowego, jesiennego dnia 1918 r. kilka feministek zastukało parasolkami w okna domu naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek otworzył, porozmawiał z paniami i między innymi w efekcie tego spotkania podpisał 28 listopada dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego przyznający kobietom pełnię praw wyborczych.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę dekretu Naczelnika Józefa Piłsudskiego przyznającego kobietom pełne prawa wyborcze, którą poparło 397 posłów.

 

Polska była jednym z pierwszych państw świata, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. To co dziś wydaje się oczywistością, zostało wywalczone przez odważne, zdeterminowane i mądre Kobiety. Kobiety, które miały siłę przeciwstawić się dyskryminującym normom obyczajowym, nie bały się konsekwencji prawnych czy publicznego dyskredytowania ich działalności. Głośno powiedziały: wszyscy ludzie muszą mieć takie same prawa, niezależnie od płci. To także dzięki nim Polska jest demokratycznym krajem, w którym wolność i równość to wartości fundamentalne.

 

Pierwszymi parlamentarzystkami były:

 

Gabriela Balicka,

Jadwiga Dziubińska

Irena Kosmowska,

Maria Moczydłowska,

Zofia Moraczewska,

Anna Piasecka,

Zofia Sokolnicka

Franciszka Wilczkowiakowa

 

Musiały one wykazać się wielką odwagą, siłą i determinacją. Dlatego powinniśmy o Nich pamiętać i oddać im należny szacunek.

Niestety postulaty o równości kobiet i mężczyzn, ekonomicznej, publicznej, zawodowej, partnerstwa rodzinnego, szacunku dla pracy w domu, wychowywania dzieci są wciąż aktualne.

O drodze Polek do praw wyborczych, barierach kobiecej aktywności, przyczynach braku równości w różnych sferach życia oraz tym jak kobieca siła i działanie zmieniają świat na lepsze rozmawialiśmy podczas panelu pt. Równość się opłaca. Wszystkim”, którego moderatorką była Katarzyna Murmyło ze Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”. W dyskusji udział wzięły:

 

HANNA ILNICKA, mieszka w Zgorzelcu. Z wykształcenia jest pedagogiem. Zawodowo początkowo związana ze służbą zdrowia. Pracowała jako terapeutka w Klinice Psychiatrycznej we Wrocławiu. W Zgorzelcu podjęła pracę jako pracownik socjalny. Praca z ludźmi stała się jej pasją. Za niekonwencjonalne metody pracy socjalnej otrzymała wyróżnienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie Prezeska Stowarzyszenia Interclub Femina w Zgorzelcu, pracuje jako doradca dla NGO w Dolnośląskim Punkcie Doradczym dla organizacji pozarządowych funkcjonującego przy stowarzyszeniu.

Żona, matka trzech dorosłych synów, babcia dwojga wnucząt.

Ambasadorka „Aktywności Kobiet”.

 

ELŻBIETA JEDLECKA, wójt gminy Wądroże Wielkie, od 2009 roku działa na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Regionalnym Programie Odnowa Wsi Dolnośląskich, współzałożycielka organizacji pozarządowych, działa czynnie na rzecz lokalnej społeczności, kierując się dewizą: „zawsze z ludźmi i dla ludzi”.

JOLANTA MANIECKA, znawczyni historii historii walki o prawa kobiet w Polsce. Aktywna i energiczna nauczycielka języka polskiego. Wierzy    w ludzi. Nie załamuje się niepowodzeniami, bo przecież są po to, by wzmacniać. Ma dużą wiedzę, wynikającą z doświadczenia, ale jest otwarta na nowości. Rozumie, że to nie świat ma się dostosować do nas, ale my do niego. Orędowniczka prawdy, lojalności, tolerancji i poszanowania INNYCH. Nie może wszystkiego zmienić, ale walczy – o dobro, prawa kobiet, własną autonomię.

MODERATORKA

KATARZYNA MURMYŁO, kierowniczka Wydziału Zarządzania Nieruchomościami. Przedsiębiorstwa Zarządu Nieruchomościami Sp. z o.o. w Zgorzelcu. Absolwentka HTWS Zittau/Goerlitz oraz Wyższej Szkoły Zarządzania we Wrocławiu. Obecnie radna Rady Miasta w Zgorzelcu. Na co dzień interesuje się sprawami mieszkańców Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego. Pomaga w rozwiązywaniu wielu problemów, z którymi spotyka się podczas pracy zawodowej, mimo że ich zakres wykracza poza obszar działalności jej biura. Doświadczenie i nabyte umiejętności wykorzystuje w pokonywaniu barier administracyjnych i urzędowych. Była inicjatorką wielu działań na rzecz integracji środowisk wiejskich, sołectw i stowarzyszeń powiatu zgorzeleckiego.

Jedno jest pewne im więcej mądrych, silnych, niezależnych, aktywnych kobiet w każdej dziedzinie życia tym większa siła oddziaływania na przemiany społeczne. Przykład kobiet osiągających sukcesy, przekazujących swoją wiedzę i doświadczenie dalej, będących mentorkami innych kobiet to najlepsza metoda skutecznych i trwałych zmian.

 Dziękujemy wszystkim za udział w panelu.

 

Partnerzy i sponsorzy