"SZKLANA KROPLE" WRĘCZONE

OTO LAUREATKI I LAUREAT:

KATEGORIA: KOBIETA RZĄDZI (równorzędnie)prof. ALICJA CHYBICKA 

Lekarka, polityczka. Od 2000 roku szefowa Kliniki Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Prezeska Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Członkini rad instytutów medycznych i kilku fundacji pomagających chorym dzieciom. Niestrudzona bojowniczka o prawa chorych dzieci i możliwości zapewnienia im jak najlepszych warunków leczenia, nie tylko stricte medycznych ale i wsparcia psychicznego w najtrudniejszych sytuacjach. Dla tej idei pozyskała wielu przyjaciół, którzy podczas niezliczonych akcji charytatywnych niosą dzieciom radość, uśmiech, chwile zapomnienia o chorobie i wiarę w wyzdrowienie. Dlatego zarządzana przez nią placówka, tak różna od typowych szpitali, nosi nazwę„Przylądek Nadziei”.W wyborach 2011 roku została Senatorką RP, obecnie jest Posłanką na Sejm RP.

KRYSTYNA SIEJNA

Samorządowiec od 1998 roku, wieloletnia radna Rady Miasta Katowice, przez dwie kadencje wiceprezydentka Katowic. Zajmowała się działaniami strategicznymi w obszarze sportu, kultury i biznesu. Powierzono jej także sprawy polityki społecznej, edukacji, zdrowia i inwestycji. Obecnie Przewodnicząca Rady Miasta Katowice.Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, platynowym Laurem Kompetencji i Umiejętności i wieloma innymi wyróżnieniami. Pełniąc funkcje kierownicze zawsze kieruje się wartościami i ogromną otwartością. Nigdy nie zapomina, że miasto ma służyć mieszkańcom. Wielka społeczniczka, dla której najważniejszy jest drugi człowiek i jego potrzeby.

KATEGORIA: KOBIETA ZARABIA ANNA STRAŻYŃSKA

Właścicielka i Szefowa Kuchni restauracji „Tawerna Kapitańska” w Oławie. Propaguje najwyższe standardy sztuki kulinarnej i zdrowego stylu życia. W tworzonych przez siebie potrawach, wykorzystuje najlepsze produkty pochodzące – w dużej części - z własnego gospodarstwa (warzywa, zioła, miody, jaja, a także ryby czy jagnięcina). Łączy smaki tradycyjne z egzotycznymi tworzące harmonijny mariaż. W autorskich propozycjach Kuchmistrzyni nawiązuje do przepisów z najstarszej polskiej książki kucharskiej z roku 1682, pióra Stanisława Czernieckiego. Tawerna Kapitańska to również rozwijające się miejsce odpoczynku, żeglugi śródlądowej, kultury marynistycznej. Wyjątkowa przystań dla spragnionych odpoczynku stworzona przez pasjonatów.

KATEGORIA: KOBIETA I ŚRODOWISKO ELŻBIETA LECH – GOTTHARDT

Zabytki architektury stały się bazą do biznesu, a ich ratowanie przerodziło się w pasję….

Wiceprezeska Stowarzyszenia DOM KOŁODZIEJA powołanego do ratowania domów przysłupowych i krajobrazu kulturowego, który je otacza. Była pomysłodawczynią i szefową dwóch projektów: - „Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych, w ramach którego realizowany jest mn. Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na modelowy jednorodzinny dom przysłupowy. Efektem finalnym przedsięwzięcia są gotowe projekty budowlane dostępne za darmo dla mieszkańców Krainy Domów Przysłupowych.
- Świetlica przysłupowa – świetlica marzeń – projekty budowlane dla Partnerstwa Izerskiego", skierowany jest do jednostek samorządów terytorialnych i lokalnych społeczności, które chcą wybudować budynek użyteczności publicznej w tym stylu architektonicznym.
Laureatka m.in: Europejskiej Nagrody Obywatelskiej za działania społeczne na rzecz ratowania domów przysłupowych oraz Złotej Odznaki ”Za Opiekę nad Zabytkami”.

KATEGORIA: KOBIETA PRZYSZŁOŚCI JUSTYNA RÓŻEWICZ -SUSZCZYŃSKA

Wszystkim jej działaniom przyświeca pasja tworzenia nowej rzeczywistości, twórcza praca z ludźmi i dla ludzi. Jedną z jej pierwszych inicjatyw była kampania „Budujemy Szkoły Nadziei”, skierowana do polskich uczniów, której celem była budowa szkół w Afryce.
Dziś wiceprezeska fundacji Volto Amore, założycielka Studia Aktywności „To Lubię”, od 6 lat związana z Wrocławskim Klubem ANIMA, w którym prowadzi zajęcia wokalno- taneczne dla dzieci. Jest również związana z Wrocławskim Teatrem Młodych, Jest współautorką spektakli edukacyjnych: „Fryderyk i mole”, „Xero 24” (poświęconego tematyce zagrożeń związanych z dopalaczami”, „Polowania na mol-e” ukazujące zagrożenia wirtualnej rzeczywistości.

KATEGORIA: PRZYJACIELE KOBIET JERZY RAFAŁ BANIAK

Działacz społeczny, animator, miłośnik kultury ludowej. Jak nikt zna sprawy kobiet na dolnośląskiej wsi i w małych miasteczkach, stale i aktywnie współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich, zespołami ludowymi oraz z Regionalnymi Związkami Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na Dolnym Śląsku.Zrealizował wiele prokobiecych projektów m.in.: „Rola kobiety w społeczności wiejskiej” „Kobieta na rynku pracy – kobieta nowoczesna”.Uhonorowany m.in. Odznaką „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.Dewizą J.R.Baniaka są słowa: „Mądra władza tym się chlubi, że to zrobi co kobieta na wsi lubi”.

NAGRODA SPECJALNA DALIA ABAID

To prawdziwa bohaterka. 7 września 2017 r. jednym z legnickich lokali wybuchł gaz. Pani Dalii udało się wydostać na zewnątrz, w środku zostali jej współpracownicy. Pani Dalia nie wahała się gołymi rękami wybić szyb, wejść do środka z gaśnicą, uratować rannego kolegę i dwie koleżanki, którym ogień odciął drogę ucieczki. W pomieszczeniu stały kolejne butle z gazem, wybuch choćby jednej z nich, mógł oznaczać zawalenie się kamienicy i śmierć ludzi. Nikt ze stojących na ulicy świadków zdarzenia nie pomógł.Podczas akcji Pani Dalia doznała skomplikowanych obrażeń ręki i dużego ubytku słuchu, musiała przejść długotrwałe leczenie. Dziś, rok po dramatycznych wydarzeniach p. Dalia odzyskała w dużym stopni sprawność fizyczną i psychiczną.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!

Partnerzy i sponsorzy