O AKTYWNOŚCI KOBIET NA VII EKMiŚF

XIV Dalajlama podczas Szczytu Pokojowego w Vancouver w 2009 roku powiedział: „Świat zostanie ocalony przez kobiety Zachodu”. Po wiekach dominacji patriarchalnego modelu społeczeństwa, deprecjonowania roli kobiet, ograniczania ich aktywności wyłącznie do kwestii prowadzenia domu i wychowywania dzieci na przełomie XIX i XX w kobiety „odzyskały głos”. Rewolucja przemysłowa, konsekwencje I. wojny światowej, ale przede wszystkim coraz większa świadomość swojej wartości, oczekiwań i możliwości samych kobiet spowodowały rozwój ruchów feministycznych. Dziś idea równouprawnienia płci we wszystkich dziedzinach życia jest zasadą fundamentalną nie tylko usankcjonowaną prawnie ale i, co ważniejsze, stanowiącą kulturowy wzorzec i podstawę zmieniania się świata na lepsze. Socjologowie, psychologowie, praktycy biznesu wskazują na olbrzymi, pozytywny efekt zaangażowania się kobiet w sferę życia publicznego. Jednak wiele jeszcze jest do zrobienia. Polki są dobrze wykształcone, kompetentne, odpowiedzialne. Tymczasem zajmują zaledwie 27 procent miejsc w Sejmie, 13 procent w Senacie i ok. 12 procent w zarządach firm. Ponadto zarabiają mniej niż mężczyźni. Jak to możliwe? Skoro tak duże znaczenie dla rozwoju świata ma energia kobiet, to dlaczego rzeczywista równość płci nie jest faktem a ideałem do którego zmierzamy? Jakie są bariery (ekonomiczne, kulturowe, społeczne, prawne) większej obecności kobiet w różnych kręgach decyzyjnych? Jakie czynniki sprzyjają równościowemu modelowi społeczeństwa, co musimy zrobić? Czy w Polsce również mamy dobre przykłady „mocy naprawiania świata” przez kobiety? O tym właśnie dyskutowaliśmy podczas panelu „GOSPODARKA, KLIMAT, SPOŁECZEŃSTWO - KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT" podczas VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

W panelu udział wzięli:

Ilona Antoniszyn, prezeska Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”, Volkswagen Group.

Piotr Ciacek prezes „STIBITZ”, byłego Przewodniczący Rady Nadzorczej Kantar Millward Brown, oraz członek Rady Nadzorczej SMG/KRC Search&Selection.

dr Andrzej Kalisz, niezależny doradca biznesowy, wiceprzewodniczący, Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy we Wrocławiu, Ambasador "Aktywności Kobiet"

Beata Osiecka,członkini Zarządu Fundacji Liderek Biznesu, Prezes Zarządu firmy Kinnarps Polska,

Angelina Sarota - radca prawny, Członkinię Rady Programowej Fundacji Liderek Biznesu. Przewodnicząca Rady Nadzorczej PKN ORLEN S.A. 

Wprowadzeniem do rozmowy b Raport Fundacji Liderek Biznesu, współorganizatora panelu pt. "Gdzie jest szklany sufit? Kobiety w średniej kadrze zarządzającej" przygotowany na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Fundacji Liderek Biznesu. Możecie go Państwo znaleźć na stronie:

http://www.fundacjaliderekbiznesu.pl/pliki/Gdzie_jest_szklany_sufit_Kobiety_w_sredniej_kadrze_zarzadzajacej.pdf

 Już wkrótce dostępna będzie pełna relacja filmowa z wydarzenia. 

Galerię z tego wydarzenia mogą Państwo zobaczyć klikając w ten link

 Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do sponsora panelu firmy Synthos S.A. w Oświęcimiu. 

Partnerzy i sponsorzy