PO PROSTU ZRÓB TO – KOBIECA ENERGIA ZMIAN

Polki są dobrze wykształcone, kompetentne, odpowiedzialne. Jednak zajmują zaledwie 27 procent miejsc w Sejmie, 13 procent w Senacie i 12 procent w zarządach firm. Ponadto zarabiają mniej niż mężczyźni. Dlaczego? Czy stereotypy kulturowe, wzorce wychowania i modele edukacji wpływają na ograniczanie aktywności zawodowej kobiet? Co należy zrobić, aby równość praw, w każdej dziedzinie życia, nie była tylko ideą, ale codzienną praktyką. Czy kobiety są motorem zmian społecznych, kulturowych i ekonomicznych? Jakie znaczenie ma działalność kobiet w organizacjach pozarządowych? O tym porozmawiamy podczas panelu „PO PROSTU ZRÓB TO – KOBIECA ENERGIA ZMIAN” podczas III Dolnośląskiego Kongresu Obywatelskiego.

W panelu udział wezmą:

 

DOROTA MROCZKOWSKA, współwłaścicielka rodzinnej Manufaktury Draży Czekoladowych DOTI w Smolcu , która wytwarza owoce i orzechy w czekoladzie. Firma DOTI to ponad 25 lat tradycji i wspólnej pracy z mężem. W ostatnich latach do firmy dołączyły również córki. DOTI stawia na jakość wyrobów i ich doskonały smak, który został niejednokrotnie doceniony krajowymi i międzynarodowymi nagrodami. Piękne, prezentowe opakowania są potwierdzeniem charakteru premium czekoladek. W bogatej ofercie można znaleźć polskie owoce kandyzowane w czekoladzie, bakalie w czekoladzie oraz szeroki asortyment czekoladowych orzechów i migdałów w różnych smakach. Czekoladki Doti to polski produkt eksportowy do ponad dwudziestu krajów świata. Dorota Mroczkowska jest Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Tygrysy w Smolcu, a także Człowiekiem Smolca 2009 w dowód zaangażowania w lokalne inicjatywy społeczne. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za aktywizację zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Jest członkiem stowarzyszeń skupiających przedsiębiorców, a także ambasadorką Stowarzyszenia Aktywność Kobiet.

 

AGNIESZKA SAWCZYŃSKA - marketing manager, prowadząca własną działalność pod nazwą Relatis, założycielka fundacji Daję Głowę i od 2014 roku, inicjatorka akcji społecznej pod takim samym tytułem. Najlepiej czuje się wśród ludzi, blisko ich prawdziwych spraw. Aktywna, zorientowana na rozwój z zachowaniem człowieczeństwa i własnych zasad.

 

MIROSŁAWA ADAMCZAK, przedsiębiorczyni, właścicielka restauracji. Z wykształcenia prawnik a z zawodu: artystka (Państwowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze ) dziennikarka telewizyjna pracownik administracji wojewódzkiej (rzecznika wojewody dolnośląskiego), samorządowej (dyr. Departamentu Promocji i Informacji DWUP). Realizowała projekty szkoleniowe na Dolnym Śląsku adresowane do kobiet, dające im skuteczne wsparcie na rynku pracy. W ramach jednego z projektów powstało 40 nowych firm prowadzonych przez kobiety. Ambasadorka Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”.

 

DR ANDRZEJ KALISZ, doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, absolwent Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Wyższej Szkoły Handlowej. Dziś niezależny doradca biznesowy. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi spółkami, zajmował stanowisko Wicewojewody, był Radnym Rady Miejskiej we Wrocławiu, Przewodniczącym Komisji Etyki w Pracodawcach RP (dawniej Konfederacja Pracodawców Polskich).Wiceprzewodniczący Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy. Ambasador Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”. 

 

KATARZYNA LUBINIECKA-RÓŻYŁO, Koordynatorka ds. równego traktowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez ponad 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka we wrocławskim oddziale Gazety Wyborczej. Zajmowała się również promowaniem funduszy europejskich. Jest wicepełnomocniczką Kongresu Kobiet we Wrocławiu. Współorganizuje III Dolnośląski Kongres Kobiet, który odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska, 18 listopada. W czerwcu, dzięki jej staraniom, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jako pierwszy samorząd wojewódzki w Polsce, przyjął Kartę Różnorodności. 

 

JUSTYNA RÓŻEWICZSUSZCZYŃSKA, wiceprezeska fundacji Volto Amore, założycieka Stodia Aktywności "To Lubię" we Wrocławiu. 

 

DANUTA ŁOTAREWICZ – wiceprezeska Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet” Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego. Przedsiębiorczyni, działaczka polityczna i samorządowa, zaangażowana w wiele ważnych dla regionu projektów m.in. uruchomienia stałych połączeń kolejowych ze Szklarskiej Poręby do Czech, przeprowadziła wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Jeleniej Górze programy zwalczające bezrobocie szczególnie wśród kobiet. Działa na rzecz aktywności kobiet w obszarach wiejskich, wspiera Kluby Sportowe-piłka ręczna. Współpracuje wieloma niemieckimi organizacjami pozarządowymi w kwestiach równouprawnienia kobiet.

Moderatorką panelu będzie Magdalena Rygiel

Partnerzy i sponsorzy