Fale ultradźwiękowe w medycynie, badania obrazowe.

utworzone przez | paź 1, 2020 | Badania

Współczesna medycyna daje coraz więcej możliwości diagnostycznych i terapeutycznych. Dzięki nowoczesnym technologiom i narzędziom życie ludzkie stało się coraz bardziej komfortowe, coraz dłuższe, a wiele chorób jeszcze łatwiejszych do wykrycia i leczenia. Jednym z tego rodzaju rozwiązań jest wykorzystanie w działaniach uzdrawiania fal ultradźwiękowych. Czym one są? Dlaczego odgrywają tak ważną rolę w medycynie? Jakie badania ultradźwiękowe używane są przez doświadczonych lekarzy?

Fale ultradźwiękowe – cechy charakterystyczne, zastosowanie

Fale ultradźwiękowe to fale, które posiadają nadzwyczaj wysokie częstotliwości, które nie są wychowywalne dla ludzkiego ucha. Ich sposób rozchodzenia się ściśle uzależniony jest od materii przez którą, przenika. Dzięki swoim właściwościom fale te mogą również przenikać przez struktury ludzkiego ciała, a odpowiednio użyte pozwalają na przełożenie stanu wewnętrznego ciała, na zewnętrzny odbiornik – w czasie rzeczywistym. Metoda ta wykorzystywana jest w wielu badaniach ultradźwiękowych, które znajdują miejsce zarówno w medycynie, jak i kosmetyce czy innych działaniach stosowanych na organizmach żywych.
Jakie badania ultradźwiękowe wykorzystywane są w ówczesnym lecznictwie?

Rodzaje badań z wykorzystanie fal ultradźwiękowych

Fale o wysokiej częstotliwości wykorzystywane były przez medyków już w latach czterdziestych XX wieku. Początkowo służyły jako środek diagnostyczny różnych wad materiałowych. W późniejszym okresie coraz częściej stosowano je do oceny stanu zdrowia i ciała ludzkiego.

Obecnie badania ultradźwiękowe wykorzystywane są w dziedzinach takich jak:

 • okulistyka,
  • ortopedia,
  • kardiologia,
  • położnictwo,
  • ginekologia,
  • onkologia
  • i wielu innych.

Wiele narzędzi dostosowanych do wykonywania profesjonalnych testów pozwala w szybki, bezinwazyjny i bezbolesny sposób zapobiec rozwojowi ciężkich chorób, jak również sprawdzenia efektów wprowadzonej terapii.

Jednym z najważniejszych badań ultradźwiękowych jest USG – ultrasonografia. To popularna metoda obrazowania, która posiada wiele korzystnych i komplementarnych właściwości. Wynik badania otrzymywany jest w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest odczytanie kilkudziesięciu obrazów na sekundę.

Nowoczesne technologie umożliwiają wykorzystanie fal w różnorodnych warunkach. Innowacyjne narzędzia idealnie sprawdzają się jako mechanizmy stacjonarne, jak również urządzenia przenośne – do użytku szpitalnego, domowego lub w gabinecie lekarskim. Tego rodzaju badania zapewniają również pacjentowi, jak i osobie wykonującej dane czynności bezpieczeństwo. Są bezinwazyjne, a ich wykonanie nie boli. Do badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

 

NAjnowsze na blogu

Żaluzje drewniane – powiew świeżości w Twoim domu!

Żaluzje drewniane – powiew świeżości w Twoim domu!

Żaluzje drewniane to wyjątkowy rodzaj wyposażenia domu. Stanowiąc ciekawą i posiadającą wiele zalet alternatywę dla swoich plastikowych, czy materiałowych odpowiedników, daje możliwość wielu ciekawych aranżacji pomieszczenia. Żaluzje drewniane pasują do wielu...

Zakreślacze z logo – praktyczne gadżety reklamowe do biura

Zakreślacze z logo – praktyczne gadżety reklamowe do biura

Integralną częścią życia biznesowego przedsiębiorcy jest rozwój firmy i zacieśnianie więzi z kontrahentami. Jednym z elementów sukcesu jest gest grzecznościowy w postaci gadżetów reklamowych. Aby podkreślić wagę partnera biznesowego, preferuj upominki promocyjne które...