Licówki – co to jest? Zastosowanie, rodzaje i ceny

utworzone przez | paź 1, 2021 | Lekarze i zabiegi

Chcesz zadbać o atrakcyjny wygląd swojego uśmiechu? Pomogą licówki! To jedna z metod protetycznych, która dostępna jest obecnie w wielu prywatnych gabinetach stomatologicznych. Co warto wiedzieć o licówkach?

Czym są licówki?

Licówki to rodzaj protez stałych, które są umieszczane na powierzchni licowej zębów. Jest to powierzchnia znajdująca się na przedzie zęba, dlatego jest ona widoczna podczas otwarcia ust.

Najczęściej licówki są używane w celu poprawy wyglądu zębów, ale poza właściwościami estetycznymi mają także właściwości praktyczne, na przykład pozwalają one na odbudowę uszkodzonego zęba i zachowanie jego funkcji.

Kiedy stosuje się licówki na zęby?

Uzupełnienia protetyczne jak licówki mają bardzo szerokie zastosowanie i obecnie są one używane w różnych przypadkach. Kiedy można się na nie zdecydować?

Zastosowanie licówek:

  • Uszkodzenie licowej powierzchni zębów, na przykład złamanie, pęknięcie zęba,
  • Nieestetyczny wygląd zęba, na przykład przebarwienia, których nie można usunąć, nieestetyczny kształt,
  • Przerwy pomiędzy zębami, w tym diastema – przerwa widoczna pomiędzy jedynkami.

Ponadto licówki mogą być także zastosowane w wielu innych sytuacjach jako proteza stała.

Gdzie wykonać licówki?

Licówki to rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest dostępne tylko w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Oznacza to, że licówek nie wykonamy na NFZ, czyli nie Fundusz nie opłaci ich zastosowania.

Aby wykonać licówki, najlepiej zdecydować się na sprawdzony gabinet posiadający duże doświadczenie w dziedzinie stomatologii estetycznej. W Krakowie kompleksową obsługę w tym zakresie prowadzi Studio Stomatologii Estetycznej SE+.

Rodzaje licówek: porcelanowe i kompozytowe

Licówki można podzielić na dwie główne kategorie w zależności od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane.

  1. Licówki porcelanowe

Licówki wykonane z porcelany mają postać płatków porcelanowych, które produkowane są przez protetyka na zamówienie, według wycisków pobranych od pacjenta w gabinecie stomatologicznym.

Porcelanowe licówki wyróżniają się wieloma zaletami, między innymi są one bardzo estetyczne, ponieważ porcelana świetnie imituje wygląd szkliwa zębowego, a także są wysoce twarde, dlatego są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie są podatne na przebarwienia, dlatego mogą wyglądać estetycznie przez wiele lat.

Głównym minusem licówek porcelanowych jest ich wysoka cena.

  1. Licówki kompozytowe

Druga opcja to licówki kompozytowe, które powstają ze specjalnych kompozytów utwardzanych światłem UV. Jest to ten sam materiał, który używany jest do wykonania plomb w zębach.

Licówki kompozytowe wykonywane są od razu na zębie, dlatego w tym przypadku nie ma potrzeby pobierania wycisków zębów. W efekcie zabieg może być wykonany w ciągu jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Proces ten określany jest także jako bonding.

Tego typu licówki są tańsze od licówek porcelanowych, jednak warto wskazać, że są one mniej trwałe i podatne na przebarwienia. To powoduje, że mogą one wymagać szybszej zmiany w porównaniu do licówek z porcelany.

Ile kosztują licówki na zęby?

Koszt związany z wykonaniem licówek jest zależny od ich rodzajem. Gabinety mają także różne cenniki, dlatego wtedy, gdy szuka się atrakcyjnych cenowo ofert, warto je porównać.

Więcej kosztuje wykonanie licówek porcelanowych, ponieważ za tego typu uzupełnienia protetyczne ceny rozpoczynają się od około 1000-1500 złotych za jedną sztukę. Z kolei w przypadku licówek kompozytowych należy zapłacić za nie około 300-500 złotych za jedno uzupełnienie.

NAjnowsze na blogu