Konieczność nawilżania i natłuszczania całego ciała po kąpieli to codzienność osób, które mają cerę suchą. Ale nie tylko ich! Miękka nawilżona i pięknie pachnąca skóra jest marzeniem każdej z nas. Co wybrać w codziennej pielęgnacji? Olejek czy balsam do ciała?
Olejki do ciała
Olejki do ciała to zwykle mieszanki różnorodnych olejów roślinnych, z których niektóre to olejki eteryczne. Istnieje mnóstwo rodzajów olejów, które mają dobroczynny wpływ na skórę, dlatego mieszanka pozwala uzyskać optymalne działanie. Do tego dodatek olejków eterycznych wzbogaca pielęgnację o elementy aromaterapii. W końcu podczas pielęgnacji chodzi nie tylko o efektywność działania, ale także o przyjemność. Olejki do ciała mają działanie okluzyjne – oznacza to, że tworzą niemalże niedostrzegalną powłokę na skórze, która zapobiega utracie wody z naskórka. Dzięki tej powłoce składniki odżywcze kosmetyku nie ulatniają się z powierzchni skóry i ich wchłanianie jest zwiększone.
Zalety stosowania olejków do ciała:
- natłuszczenie i nawilżenie skóry
- działanie okluzyjne
- możliwość stosowania na mokro po kąpieli, dzięki czemu aplikacja trwa krócej
- aromaterapia w przypadku olejków eterycznych
Wady olejków:
- w przypadku skóry odwodnionej działanie olejków może być niewystarczające, gdyż one głównie natłuszczają skórę i zapobiegaj utracie wody
- olejek po aplikacji zostawia tłustą warstwę i może zabrudzić ubranie i powoduje, że materiał przykleja się do ciała
- olejki mogą mieć działanie komedogenne i sprzyjać powstawaniu zaskórników
Balsam do ciała
Balsamy do ciała stosuje się na osuszoną po kąpieli skórę i wmasowuje się w całe ciało. Balsamy mogą zawierać dodatek różnego rodzaju olejów, ale receptura kosmetologiczna i emulgacja powodują, że konsystencja balsamu jest kremowa, zwykle lekka i szybko się wchłania.
W przypadku balsamów również mamy do czynienia z delikatnym zapachem, ale aby mówić o aromaterapii trzeba poszukać balsamów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Większość drogeryjnych kosmetyków ma zapach bardzo delikatny u subtelny. Intensywnie pachnące balsamy, które znajdą zastosowanie w aromaterapii to zwykle kosmetyki naturalne o bogatszej konsystencji z dodatkiem olejków eterycznych. To właśnie one gwarantują skuteczne działanie aromaterapeutyczne.
Zalety balsamu do ciała:
- szybko się wchłania
- nie pozostawia tłustej warstwy na skórze
- nawilża skórę odwodnioną
Wady balsamu:
- mało wyczuwalny zapach
- często zawartość syntetycznych składników
- konieczność nakładania na suchą skórę i masowania, co zajmuje sporo czasu