Diagnostyka jest nieodzowną częścią medycyny, która pozwala lekarzom różnych specjalizacji skutecznie diagnozować oraz leczyć pacjentów. Wraz z postępem technologii w medycynie pojawiają się nowoczesne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzanie szybkiej, bezinwazyjnej diagnostyki. Jedną z technik obrazowego diagnozowania pacjentów jest rezonans magnetyczny. Badanie rezonansem jest szeroko stosowane w medycynie, ze względu całkowitą bezinwazyjność, bezpieczeństwa badania, a także niezwykłą czułość i dokładność urządzenia. Co warto wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym?
Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Rezonans magnetyczny jest badaniem, które należy do obrazowych technik diagnostycznych. Jego głównym działaniem jest obrazowanie wewnętrznych, anatomicznych struktur pacjenta, do których nalezą narządy wewnętrzne, tkanki miękkie, a także kości. Działanie urządzenia jest możliwe, dzięki wykorzystaniu wysoce magnetycznych właściwości protonów zawartych w wodzie, które są fizjologiczną częścią każdej komórki ustroju ludzkiego. Pod wpływem poddania ciała pacjenta właściwościom magnetycznym urządzenia dochodzi do szybkiego zbierania się protonów w skupiska i odbierania oddawanej przez nich energii przez rezonans. Czujniki urządzenia, dzięki swojej konstrukcji odbierają przekazywane przez protony fale magnetyczne, czego efektem jest tworzenie czytelnych wyrazistych zdjęć badanego obszaru ciała w trójmiarze.
Duża część społeczeństwa obawia się poddania badaniu. Zazwyczaj wynika to ze strachu przed wystąpieniem niepożądanych objawów, niemniej jednak warto wiedzieć, że urządzenie do przeprowadzania rezonansu magnetycznego nie wytwarza groźnego dla zdrowia promieniowania. Badanie rezonansem jest całkowicie bezinwazyjne, a dodatkowo bezpieczne i efektywne. Najdokładniejsze wyniki i obrazy wewnętrznych struktur organizmu zapewniają najnowocześniejsze sprzęty. Umawiając się na tego rodzaju badanie warto wybierać kliniki, które wyróżniają się doświadczeniem diagnostycznym oraz posiadaniem najwyższej klasy urządzeń medycznych, jak na przykład – REX MEDICA – rezonans Warszawa – centrum.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny jest całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem. Przez jego przeprowadzeniem konieczne jest przeprowadzenie wnikliwego wywiadu medycznego, dzięki któremu osoba przeprowadzająca badanie będzie w stanie wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, które uniemożliwią jego wykonanie.
Przeciwwskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego są:
- obecne w ciele metalowe neurostymulatory,
- posiadanie rozrusznika serca lub zastawki,
- obecne w ciele wstawki ślimakowe,
- zainstalowany w jamie ustnej aparat ortodontyczny lub metalowa proteza,
- opiłki metalu będące w ciele.
Profesjonalne kliniki, jak na przykład REX MEDICA przed wykonaniem badania zawsze przeprowadzają konsultację, która pozwala poznać historię chorób i najważniejsze dane pacjenta. Takie działanie pozwala osobie poddawanej poziomie czuć się komfortowo i bezpiecznie.
W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie badania z pomocą kontrastu, czyli gadolinu podanego dożylnie lub doustnie. Po jego podaniu dochodzi do kumulowania się środka kontrastującego w badanych tkankach organizmu, czego efektem jest otrzymywanie jeszcze bardziej dokładnego obrazu. Gadolin jest substancją całkowicie bezpieczną dla człowieka, a jego podanie nie prowadzi do pojawienia się skutków ubocznych.