Powiększenie piersi u mężczyzn może przybierać różne formy. Od delikatnej, która przemija po jakimś czasie, po silną, której niestety nie da się usunąć inaczej, jak tylko operacyjnie. Ginekomastia to dość rozbudowany problem, żeby poprawnie ją określić, należy przyjrzeć się jej rodzajom. Jednakże pobieżny opis nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej oceny lekarza.
Ginekomastia fizjologiczna
Przejściowa ginekomastia, która pojawia się w okresie dojrzewania, związana jest ze zbyt dużą ilością wolnego estradiolu w stosunku do testosteronu. Stężenie to mierzy się w osoczu krwi, a podczas dojrzewania zmiany hormonalne mogą powodować, że u chłopców pojawi się syndrom powiększonych piersi. Jednakże problem ten powinien zniknąć po upływie ok. kilku miesięcy. Zdarza się jednak tak, że ginekomastia fizjologiczna zostaje utrwalona i chłopiec mimo przejścia wieku dojrzewania, nadal ma powiększone sutki, co skutkuje poważnym problemem kosmetycznym, jak również psychicznym.
Ginekomastia patologiczna
W zakres ginekomastii patologicznej wchodzą wszystkie te problemy zdrowotne, które przekładają się bezpośrednio na powiększenie piersi u mężczyzn. Ginekomastia patologiczna nie mija sama, a jedynym sposobem jej leczenia jest zabieg chirurgiczny.
- Nadczynność tarczycy – skomplikowane procesy, jakie zachodzą w organizmie w przypadku nadczynności tarczycy sprawiają, że we krwi jest zbyt mało testosteronu i pojawia się ginekomastia.
- Otyłość – na skutek zwiększonej masy ciała w męskich sutkach odkłada się tkanka tłuszczowa, co sprawia, że piersi są większe.
- Niewydolność nerek – to kolejna przyczyna powstania ginekomastii, związana ze zmniejszonym metabolizmem żeńskich hormonów.
- Marskość wątroby – spowalnia metabolizm estrogenów i androgenów (hormonów żeńskich).
- Nowotwór lub czynne guzy – to możliwa kolejna przyczyna powstawania ginekomastii.
- Wrażliwość gruczołu sutkowego na estrogeny.
- Niepożądane działanie niektórych leków, w tym: leków przeciwgrzybicznych, inhibitorów pompy protonowej i konwertazy angiotensyny.
- Dziedziczność – może się zdarzyć, że ginekomastia jest problemem rodzinnym.
Jak widać ginekomastia może mieć różne przyczyny. Rozpoznanie właściwej może być pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia, które w naszej medycynie polega na chirurgicznym usunięciu przerośniętego gruczołu, tkanek lub włókien. Ginekomastia nieleczona, oczywiście nie wiąże się z większymi problemami zdrowotnymi, ale bywa bardzo poważnym defektem kosmetycznym, dlatego też część mężczyzn decyduje się na to, żeby jednak się z nią rozprawić. Na leczenie zazwyczaj decydują się młodzi mężczyźni, którzy przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu i chcą czuć się dobrze.
W przypadku mężczyzn starszych, zazwyczaj nie zwracają już oni uwagi na ten problem i nie jest on dla nich tak znaczący, żeby decydowali się oni na podjęcie leczenia. Usunięcie ginekomastii w wieku 50 czy 60 lat jest więc zjawiskiem znikomym. W tym wieku uznawane jest przez mężczyzn raczej za stan normalny i nie wymagający interwencji.