Skuteczne sposoby, by uniknąć problemów ze słuchem

utworzone przez | sty 17, 2022 | Badania

Słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Niestety, z biegiem czasu, u wielu osób zaczynają pojawiać się problemy z jego odpowiednim stanem. Wbrew pozorom ubytki słuchu to schorzenie spotykane często, nie tylko w przypadku osób w podeszłym wieku, ale również u osób młodych i dzieci. Z tego powodu tak istotną wagę powinniśmy przykładać do systematycznej profilaktyki, która pozwoli uniknąć, bądź zminimalizować problemy w przyszłości. Bezpłatne badania słuchu stały się na tyle powszechne, że nie jest to żadna niedogodność.

Problemy ze słuchem mogą mieć różne podłoże, przykładowo:

  • genetyczne;
  • powikłania po innych chorobach;
  • urazy mechaniczne.

To tylko niektóre z potencjalnych źródeł schorzeń, dlatego tak istotne jest systematyczne kontrolowanie stanu naszych uszu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kłopoty ze słuchem zaczynają przybierać formę choroby cywilizacyjnej dzisiejszych czasów.

Badanie słuchu: szybkie, bezbolesne i darmowe

Badanie słuchu polega na sprawdzaniu zdolności słyszenia różnych dźwięków o zróżnicowanych częstotliwościach – zarówno wysokich, jak i niskich i wykonywaniu odpowiednich pomiarów, które tę zdolność określają. Badanie to jest w stu procentach bezbolesne, szybkie i nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze słuchem, nawet takich, które mogą nie wykazywać jeszcze żadnych objawów, i podjąć odpowiednie działania. Dzięki takiej szybkiej reakcji istnieją bardzo duże szanse na wyeliminowanie problemu i całkowite wyleczenie. Powinno się przeprowadzać je raz w roku. Łatwo dostępne bezpłatne badania słuchu sprawiają, że nie jest to uciążliwa konieczność.

Co jeszcze należy robić, aby uniknąć problemów ze słuchem?

Oprócz systematycznych badań, warto przede wszystkim:

  • unikać nadmiernego hałasu;
  • stosować specjalne, dobrze dopasowane zatyczki do uszu;
  • zabezpieczać uszy podczas wykonywania hałaśliwych prac (np. koszenie trawy);
  • unikać dostania się wody do uszu, jeśli jesteśmy podatni na często występujące infekcje ucha.

Co w przypadku, gdy zdiagnozowany ubytek słuchu jest poważny?

Wbrew pozorom nie należy się obawiać, bowiem dzisiejsza medycyna oferuje szereg rozwiązań, które pomagają doskonale radzić sobie z tym problemem w życiu codziennym. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest aparat słuchowy – niewielkie urządzenie, które jest komfortowe w noszeniu, nie sprawia niedogodności jego właścicielowi, a znacznie poprawia możliwości słuchowe. Sprawdź informację badanie słuchu u dzieci.

W przypadku, gdy kłopoty ze słuchem są na tyle zaawansowane, że aparat słuchowy nie jest wystarczający, stosuje się implant słuchowy, zwany bardzo często implantem ślimakowym. To proteza zastępująca wszystkie elementy ludzkiego ucha, umożliwiająca przekazywanie dźwięków do nerwu słuchowego. Stosuje się ją u pacjentów cierpiących na głuchotę, osób z zaawansowanym niedosłuchem lub u tych, u których aparat słuchowy nie przynosi oczekiwanych i odpowiednich rezultatów.

W nieustannym pośpiechu typowym dla obecnych czasów często zapominamy o konieczności przeprowadzania rutynowych badań, bądź też ignorujemy sygnały naszego organizmu, które przybierają formę niepozornych na pierwszy rzut oka objawów. Niestety, to błąd. Zwłaszcza w przypadku słuchu, zdecydowanie warto zdecydować się na systematyczne i regularne badania, które pozwolą nam być spokojnym o ten jakże ważny zmysł, a w przypadku wykrycia problemów – na odpowiednio szybką reakcję. Bezpłatne badania słuchu kosztują nas wyłącznie odrobinę czasu, a w perspektywie długiego zdrowia, to naprawdę niewiele

NAjnowsze na blogu