Sposób na aktywne i przyjemne spędzie czasu. Poznaj zalety wspinaczki!

utworzone przez | paź 1, 2022 | Porady

Na pewno każdy z was zastanawiał się jak zmienić swoje życie na bardziej zdrowe i w dzisiejszych czasach jest, bardzo ważne jest tak, dlatego że coraz więcej ludzie cierpi na otyłość więc chęć zmiany to bardzo dobry początek. Jednak od czego zacząć? Jest nieskończenie wiele możliwości od podstawowych i przychodzących na myśl jako pierwsze, czyli spacery, bieganie czy siłownia, lecz tą, która moim zdaniem sprawi wam najwięcej przyjemności, będzie wspinaczka, jest to aktywne i przyjemne spędzenie czasu a oto wszystkie zalety wspinaczki.

Zalety wspinaczki 

 1. Wspinaczka jak już mówiłem pomoże zadbać o nasze zdrowie, tak jak każda inna aktywność. Pomoże na ona również poprawić nasze samopoczucie, lecz w przeciwieństwie do innych sportów to wspinaczka w jednym momencie poprawi odporność naszego ciała, wspomoże pracę płuc oraz serca i zwiększy wydolność. Dużym plusem, jest także duża różnorodność miejsc w jakich możemy się wspinać, może być to na hali lub  też w naszej okolicy czy na wyjeździe.
 2. Wydaje mi się, że każdy mniej więcej wie jak działa nasze ciało, jeżeli nie to już tłumaczę jak ciężkie ćwiczenia fizyczne wpłyną pozytywnie na naszą cerę. Przy ciężkim treningu wraz z naszym potem nasze ciało pozbywa się szkodliwych toksyn. Dzięki temu spowalniamy proces starzenia się komórek, za który odpowiadają wolne rodniki. Nasza skóra poprawi swoją jakość dzięki treningom, gdyż przepływ krwi zostanie zwiększony i co za tym idzie tlen dociera do niej.
 3. To o czym mażą wszyscy, czyli dobra sylwetka. Na całe szczęście wspinaczka jest do tego idealna, bo angażuje on wszystkie partie mięśni oraz spala nawet 900 kcal, czyli odchudzanie się również wchodzi w grę.
 4. Systematyczne wspinanie się, które pomoże nam dobrze to robić. Jak wiemy systematyczne treningi czegokolwiek pomogą nam pracować nad samodyscypliną, wytrwałością oraz pokorą.
 5. Jeżeli lubisz podróże to wspinaczka jest idealna dla ciebie. Widzenie świata w zupełnie inny sposób, szukając miejsca gdzie można się wspinać. W grę wchodzą również wyprawy za granicę aby to robić.
 6. Ten punkt łączy się z poprzednim a chodzi o przyrodę. Po wspięciu się na szczyt zachwycić będziemy mogli się pięknem przyrody, krajobrazami.
 7. Dużą rzeczą jest też satysfakcja oraz emocje. Wysokie ściany i szczyty do zdobycia mogą być bardzo dużym zastrzykiem pozytywnej energii oraz adrenaliny.

Buty do wspinaczki

Jakie buty do wspinaczki wybrać, aby idealnie się przygotować? Oczywiście nie ma problemu, abyśmy używali zwykłych butów, ale specjalne buty będą lepsze, a tym powinny się cechować. Buty do wspinana różnią się różnymi systemami mocowania na stopie i jest to rzecz bardzo ważna, gdyż wpłynie to na komfort w noszeniu i zakładaniu. Będzie to też miało wpływ na stabilność podczas wspinania się oraz wspomaga technikę:

 • Pierwszy typ jaki przedstawię to tak zwane baletki, czyli buty stawiające na szybkie założenie buta.
 • Buty na rzepy, czyli również proste do założenia a do tego wyposażone w mocny rzep, jeżeli jesteście początkujący to będą one idealne.
 • Buty z klasycznymi sznurówkami pozwalające na bardzo dobre dopasowanie do stopy, lecz zapłacimy za to dłuższym czasem zakładania.
 • Buty z szybkim systemem wiązania, mające bardzo podobny sposób wiązania do klasycznego, lecz zmodyfikowany w taki sposób, który pozwala na szybsze ich założenie.

NAjnowsze na blogu

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

W obliczu rosnących cen paliw i wzrastającej świadomości ekologicznej, monitoring paliwa staje się niezbędnym narzędziem w zarządzaniu flotą pojazdów, maszyn oraz efektywnością energetyczną. Celem tego artykułu jest kompleksowe przedstawienie tematyki monitoringu...

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów to dwie dolegliwości, które często występują razem. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i stosowaniem agresywnych produktów do stylizacji. W tym...

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Wybór odpowiedniego roweru dla osoby starszej to ważna decyzja, która może wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz ogólną przyjemność z jazdy. W tym przewodniku przedstawimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla seniora. Ergonomia i...