Wpływ diety na zdrowie jamy ustnej

utworzone przez | lip 9, 2020 | Dieta i ćwiczenia

Twoja dieta ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej, prawdopodobnie bardziej niż myślisz. Niezdrowa dieta o niskiej wartości odżywczej może powodować próchnicę. Dzieje się tak, gdy cukier wchodzi w kontakt z płytką nazębną i powoduje atak kwasu na zęby. Próchnica zębów może prowadzić do bólu i dyskomfortu, a także prowadzić do obniżenia jakości życia i niskiej samooceny. Próchnica zębów jest również częstą przyczyną nieobecności w szkole i pracy i wiąże się z otyłością.

Za dużo cukru w ​​diecie

Typowe źródła cukru w ​​diecie to napoje bezalkoholowe, słodycze, ciastka. Jeśli jesz zbyt wiele z tych powszechnych źródeł cukru, możesz być narażony na próchnicę, dlatego redukcja tych cukrów jest niezbędna dla utrzymania dobrego zdrowia zębów. Dodatkowo picie dużej ilości wody, zamiast innych napojów, zwłaszcza napojów gazowanych i soków owocowych, pomaga zachować dobry stan zębów.

Spożywanie zbyt dużej ilości produktów bogatych w cukier z czasem spowoduje próchnicę zębów. Cukry, których większość dorosłych i dzieci je zbyt dużo, to „cukry wolne”, czyli cukry w herbatnikach, czekoladzie, jogurcie smakowym i napojach gazowanych. Cukry występujące naturalnie w mleku, owocach i warzywach nie liczą się jako cukry wolne. Dlatego ważne jest, aby starać się jeść żywność o wysokiej wartości odżywczej, szczególnie w wieku dziecięcym i młodzieżowym.

Wybór odpowiedniej żywności dla zdrowia jamy ustnej

Aby pomóc Ci wybierać pokarmy lepsze dla zdrowia jamy ustnej, spróbuj poszukać produktów bez dodatku cukru i produktów o niskiej zawartości cukru. Może nawet spraw, aby te potrawy były ucztą, aby nie jeść produktów bogatych w cukier konsekwentnie. Aby to monitorować, przeczytaj każdą etykietę przed zakupem żywności i przeczytaj informacje o wartościach odżywczych. Spożywanie żywności o niskiej wartości odżywczej może powodować choroby dziąseł, ponieważ z czasem brak składników odżywczych utrudnia tkankom zwalczanie infekcji.

Większość pokarmów zawiera różne rodzaje cukru, jednak te pokarmy, takie jak mleko i warzywa, zawierają inne składniki odżywcze, co oznacza, że ​​tkanki w jamie ustnej mogą pomóc oprzeć się infekcji. Ważne jest, aby spożywać pokarmy w ramach zbilansowanej diety, co oznacza ograniczoną ilość przekąsek i trzy posiłki dziennie zawierające produkty z każdej z pięciu głównych grup, aby móc spożywać zbilansowany posiłek. Spożywanie posiłków zamiast przekąsek oznacza, że ​​ślina wytwarzana z posiłku pomaga zmywać pokarm z ust, co oznacza, że ​​kwasy z pożywienia mają mniejszy wpływ na zęby niż tylko jedzenie przekąsek, ponieważ wytwarza się mniej śliny.

Pięć głównych grup żywności, z których można jeść to:
Owoce
Warzywa
Chude źródła białka, takie jak chuda wołowina lub drób bez skóry
Całe ziarna

Mleczarnia

Zdrowe przekąski to owoce, warzywa lub kawałek sera. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii tego, co jeść, zapytaj swojego lekarza lub dentystę. Zaleca się również wypijanie tylko jednej małej szklanki 150 ml soku owocowego lub smoothie dziennie. Zwłaszcza, że ​​miksowanie koktajli uwalnia cukry w strukturze owocu.

Dodatkowo palenie papierosów, picie wina, herbaty i kawy jest również przyczyną przebarwień zębów. Jeśli chcesz zadbać o swój uśmiech, staraj się ich unikać w dużych ilościach, aby zachować białe zęby. Pamiętaj, że nawet jeśli stosujesz zbilansowaną dietę, nadal musisz myć zęby co najmniej dwa razy dziennie i codziennie nitkować zęby. Fluor to kluczowy sposób na zmniejszenie próchnicy. Stosowanie pasty do zębów z fluorem to najlepszy sposób na ograniczenie skutków próchnicy. Ponadto regularne wizyty u dentysty są ważne, aby zachować zdrowie jamy ustnej.

NAjnowsze na blogu

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

W obliczu rosnących cen paliw i wzrastającej świadomości ekologicznej, monitoring paliwa staje się niezbędnym narzędziem w zarządzaniu flotą pojazdów, maszyn oraz efektywnością energetyczną. Celem tego artykułu jest kompleksowe przedstawienie tematyki monitoringu...

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów to dwie dolegliwości, które często występują razem. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i stosowaniem agresywnych produktów do stylizacji. W tym...

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Wybór odpowiedniego roweru dla osoby starszej to ważna decyzja, która może wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz ogólną przyjemność z jazdy. W tym przewodniku przedstawimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla seniora. Ergonomia i...