Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

utworzone przez | sie 1, 2020 | Badania

Panująca pandemia wciąż wywiera ogromny wpływ na życie ludzi. Codziennie słyszymy o nowych zachorowaniach nie tylko na terenie naszego kraju, ale na całym świecie. Dziś, temat nie budzi już paniki, dlatego tym bardziej powinniśmy pozostać czujni. Co warto wiedzieć o koronawirusie?

Jak dochodzi od zakażenia?

Kiedy osoba zarażona wirusem kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem bardzo niewielkie kropelki śliny i śluzu. Te wydzieliny zawierają w sobie wirusa. Jeśli znajdujesz się zbyt blisko takiej osoby, możesz się zarazić. Każdy, niezależnie od wieku, czy płci może zostać zarażony koronawirusem. Jednak ciężki przebieg choroby grozi przede wszystkim osobom starszym, a także osobom obciążonym chorobami przewlekłymi. Najnowsze badania pokazują, że nie bez znaczenia jest również grupa krwi.

U większości osób przebieg choroby jest łagodny lub bezobjawowy. Wirus rozprzestrzenia się głównie z powodu braku zachowania podstawowych zasad higieny w społeczeństwie. Kluczowe znaczenie ma mycie rąk, dezynfekcja, a także dezynfekcja przedmiotów osobistych. To, jak potoczy się pandemia zależy w dużej mierze od społeczeństwa i jego mobilizacji do stosowania środków zapobiegawczych.

Czym jest koronawirus?

SARS-CoV-2 to wirus należący do rodziny koronawirusów. Te występują u zwierząt, powodując u nich różne choroby (w tym: choroby układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, oraz choroby wątroby). Bardzo wiele zakażeń przebiega bezobjawowo. Mogą mutować i zakażać nowe gatunki, w tym ludzi. To stało się w Wuhan, w Chinach, gdy po raz pierwszy zidentyfikowano osoby zarażone koronawirusem. Stało się to w grudniu 2019 i dało początek globalnej epidemii.

Jaką chorobę wywołuje koronawirus SARS-CoV-2?

Choroba wywoływana przez nowy koronawirus nosi nazwę COVID-19. Objawy tej choroby, które występują najczęściej to: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć również bóle mięśni, oraz zmęczenie. Osoby zarażone koronawirusem niejednokrotnie skarżyły się na brak smaku oraz powonienia. Te objawy również powinny nas zaniepokoić.

Co zrobić, gdy podejrzewamy zakażenie koronawirusem?

Każdą informację o stwierdzonym lub podejrzewanym przypadku zakażenia SARS-CoV-2 należy natychmiast zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jeśli nie wiesz jak postępować, zadzwoń pod numer: 800-190-500 do Telefonicznej Informacji Pacjenta. Tam uzyskasz wszelkie niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jeśli podejrzewasz, że jesteś zakażony nie korzystaj z publicznych środków transportu i nie spotykaj się z innymi osobami, aby nie rozprzestrzeniać potencjalnego wirusa.

Czy wirus utrzymuje się na powierzchniach?

Rzeczywiście istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na siebie. Dzieje się to np. kiedy po dotknięciu powierzchni, na której znajduje się wirus, dotykamy twarzy lub pocieramy oczy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowywali ostrożność i czujność w codziennych sytuacjach. Wirus może przez jakiś czas przeżyć na powierzchniach, które zostały skażone wydzieliną oddechową osób chorych.

Czy można ponownie zachorować na koronawirusa?

Nie wiadomo. Aktualnie brakuje wystarczających dowodów naukowych, aby wykluczyć tę sytuację z całkowitą pewnością. To prawda, że w organizmie osoby, która zachorowała na COVID-19 i wyzdrowiała, pojawiają się przeciwciała. Jednak na ten moment nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe, które wykluczałyby możliwość ponownego zachorowania. Wirus zmienia się bardzo szybko, mutuje, jednak wciąż świat nauki nie dysponuje danymi, które jednoznacznie oceniłyby prawdopodobieństwo ponownej choroby.

Zachowaj ostrożność

Ochrona przed koronawirusem jest stosunkowo prosta. Wystarczy unikać tłumów, nie przemieszczać się komunikacją miejską bez wyraźnej potrzeby, trzymać dystans i pilnować zasad higieny oraz bezpieczeństwa. Warto zachowywać odległości, regularnie dezynfekować ręce i nie dotykać ust, oczu oraz nosa podczas wyjść. I nosić maseczkę w sytuacji, gdy znajdujemy się w zamkniętych pomieszczeniach z osobami z poza naszej najbliższej rodziny.

NAjnowsze na blogu

Znikaj cellulicie!

Znikaj cellulicie!

Która z pań choć raz w życiu nie marzyła o pozbyciu się znienawidzonego cellulitu? Niewiele kobiet mogłoby zaprzeczyć. Cóż, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a my jak zwykle budzimy się na ostatni moment i pragniemy ciała z pierwszych stron magazynów. A gdyby tak...

Jak zaimponować kobiecie?

Jak zaimponować kobiecie?

Wybierasz się na pierwszą randkę i chcesz wypaść jak najlepiej? A może jesteś w stałym związku i pragniesz zaimponować swojej kobiecie? W tym poradniku przygotowaliśmy kilka cennych informacji o tym co tak naprawdę kobiety cenią w mężczyznach i na jakie cechy zwracają...

Zanurz się w świecie skandynawskiego stylu

Zanurz się w świecie skandynawskiego stylu

Kto nie lubi otaczać się pięknymi przedmiotami? W natłoku masowych produkcji wiele rzeczy produkowanych jest na skalę masową i bardzo często elementy wystroju wnętrz, czy to stoliki, czy też mniejsze dekoracje powielają się w naszych domach i domach naszych znajomych....

Pomysł na wyjątkowy prezent dla ukochanej – bielizna

Pomysł na wyjątkowy prezent dla ukochanej – bielizna

Podarowanie kobiecie bielizny to ekskluzywny podarunek, który podkreśla więź pomiędzy dwojgiem ludzi, pokazuje znajomość drugiej osoby i podkreśla nasze zaangażowanie. Jak dobrać bieliznę na prezent? Tego typu prezent robi wrażenie i na pewno zostanie zapamiętany....