Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym – dlaczego warto?

utworzone przez | wrz 20, 2021 | Lekarze i zabiegi

Chcesz cieszyć się ze śnieżnobiałego uśmiechu? Pomyśl o skorzystaniu z zabiegu wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym!

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej prowadzonych zabiegów stomatologii estetycznej, który ma na celu poprawę wyglądu uśmiechu. Zabieg ten można wykonać w warunkach domowych, ale także w gabinecie stomatologicznym.

Sprawdź najważniejsze informacje o wybielaniu zębów w gabinecie:

  • Na czym polega wybielanie zębów?
  • Dlaczego warto wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?
  • Jakie zabiegi wybielania zębów dostępne są w gabinecie?

Na czym polega wybielanie zębów?

Zabieg jak wybielanie zębów jest prowadzony w celu poprawy estetyki uśmiechu. Nie każda osoba ma zęby naturalnie białe, a z czasem mogą one pokrywać się osadami, kamieniem i przebarwieniami. W takiej sytuacji można zdecydować się na wybielanie zębów, by poprawić ich estetykę.

Wybielanie zębów polega na zastosowaniu specjalnych substancji wybielających, które pozwalają na rozjaśnienie szkliwa zębowego oraz na usuniecie przebarwień, jakie są na nim widoczne. W efekcie zęby uzyskują efektowną barwę bieli, która nadaje całemu uśmiechowi estetyczny wygląd.

Sam proces wybielania zębów jest zależny od tego, jaka metoda wybielania zostanie wybrana. Obecnie wybielanie może być prowadzone zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Warto pamiętać o tym, że wybielanie jest zabiegiem dostępnym jedynie w gabinetach prywatnych – zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Dlaczego warto wybielać zęby w gabinecie stomatologicznym?

Chociaż za gabinetowe wybielanie zębów należy zapłacić więcej niż za zestawy do wybielania zębów w domu, to jednak warto się na nie zdecydować? Dlaczego?

  • Wyższa skuteczność – jednym z głównych argumentów przemawiających za wybielaniem zębów w gabinecie jest jego wysoka skuteczność. Efekty wybielania są wtedy znacznie lepsze niż w przypadku zabiegów domowych, co oznacza, że można uzyskać wyższy stopień bieli, więc zęby będą prezentować się bardziej spektakularnie.
  • Większe bezpieczeństwo – chociaż podczas zabiegów stosowane są wyższe stężenia substancji wybielających, to jednak zabiegi w gabinecie cechują się większym bezpieczeństwem. Jest to związane z faktem, że odbywają się one pod okiem stomatologa albo higienistki stomatologicznej.
  • Natychmiastowy efekt – wybrane metody wybielania zębów w gabinecie pozwalają na uzyskanie natychmiastowego rezultatu wybielania zębów, podczas gdy wybielanie domowe trwa znacznie dłużej – zwykle około 7-14 dni.
  • Także na zęby martwe – w gabinetach stomatologicznych można skorzystać z zabiegu polegającego na wybieleniu zębów martwych, które nie poddają się zabiegom domowego wybielania zębów.

Jakie zabiegi wybielania zębów dostępne są w gabinecie?

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych rodzajów zabiegów polegających na wybielaniu zębów. Najczęściej prowadzone to:

Wybielanie nakładkowe

To metoda polegająca na wybielaniu zębów w domu z użyciem specjalnych nakładek przygotowanych w gabinecie stomatologicznym.

Na wizycie stomatolog pobiera od pacjenta wyciski łuków zębowych i na ich podstawie przygotowuje specjalne nakładki. Są one dopasowane do łuków zębowych i pozwalają na uzyskanie idealnego docisku dla żelu wybielającego. Żel wybielający używany do wybielania nakładkowego jest silniejszy niż inne żele do używania w domu, więc efekt jest wtedy jeszcze lepszy.

Pacjent nosi nakładki w domu każdego dnia przez wskazany czas, najczęściej kilka godzin, wcześniej uzupełniając je żelem. Całkowity czas takiego wybielania to 2 tygodnie.

Wybielanie lampą

Drugim popularnym rodzajem zabiegu wybielającego zęby jest wybielanie ich lampą. Tak prowadzone jest między innymi wybielanie zębów  w Klinice Studio SE w Krakowie, które dysponuje najnowocześniejszym sprzętem tego typu.

Wybielanie lampą pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu, ponieważ na zęby nakłada się wtedy specjalny preparat i naświetla go z użyciem lampy. Efekty widoczne są natychmiast po zakończeniu zabiegu, dlatego też jest to doskonały sposób, aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech na poczekaniu, na przykład przed ważnym wydarzeniem.

Wybielanie zębów martwych

W gabinetach stomatologicznych można również skorzystać z zabiegu polegającego na wybielaniu zębów martwych. W tym przypadku pozwala on na poprawę estetyki uśmiechu wtedy, gdy ząb jest ciemny, na przykład po leczeniu kanałowym.

Wybielanie zębów martwych polega na rozwierceniu zęba i na umieszczeniu w jego wnętrzu substancji o działaniu wybielającym. Wykonuje się od jednego do kilku zabiegów zależnie od efektów.

NAjnowsze na blogu

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

Monitoring paliwa – klucz do efektywności i oszczędności

W obliczu rosnących cen paliw i wzrastającej świadomości ekologicznej, monitoring paliwa staje się niezbędnym narzędziem w zarządzaniu flotą pojazdów, maszyn oraz efektywnością energetyczną. Celem tego artykułu jest kompleksowe przedstawienie tematyki monitoringu...

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Wypadanie włosów i świąd skóry – jak się z tym uporać?

Swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów to dwie dolegliwości, które często występują razem. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy i stosowaniem agresywnych produktów do stylizacji. W tym...

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Jaki rower wybrać dla seniora – przewodnik zakupowy

Wybór odpowiedniego roweru dla osoby starszej to ważna decyzja, która może wpłynąć na komfort, bezpieczeństwo oraz ogólną przyjemność z jazdy. W tym przewodniku przedstawimy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla seniora. Ergonomia i...