Zdrowotne zalety szałwii.

utworzone przez | maj 1, 2020 | Kuchnia

Szałwia jest jednym z gatunków roślin charakterystycznych dla regionu Afryki Północnej i basenu Morza Śródziemnego. Można ją łatwo rozpoznać po owalnych, puszystych, szarozielonych liściach. Roślina ta do dziś nazywana jest „świętym ziołem” ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze.
ZJej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „salvare”, które oznacza „ratować” lub „leczyć”. Jego walory doceniane w zabiegach moczopędnych i ulgi dusznicy bolesnej przyniosły mu pewną sławę w dziedzinie fitoterapii.

Jakie są istotne cechy i właściwości szałwii?

Szałwia jest wielosezonową, aromatyczną rośliną. Okres jej kwitnienia trwa od czerwca do lipca. Roślina potrzebuje dużo słońca i dobrej gleby wapiennej dla optymalnego wzrostu. Ci, którzy planują posadzić kilka z nich w swoim ogrodzie, będą również wiedzieć, że można je posadzić obok warzyw.

Powodem, dla którego szałwia odnosi tak wielkie sukcesy w aromaterapii jest to, że zawiera specyficzne składniki odżywcze. Na przykład wysoka zawartość witaminy K daje jej zdolność do wspomagania syntezy białek. Roślina ma działanie hamujące w odniesieniu do krzepnięcia krwi. Dzięki zawartości witaminy K, szałwia pomaga również w tworzeniu kości.
Ze względu na wysoką zawartość żelaza szałwia jest polecana osobom podejmującym często duży wysiłek fizyczny. Żelazo przyspiesza regenerację komórek. Wreszcie, szałwia posiada również antyoksydacyjne i antyseptyczne składniki aktywne (kwas karnozowy, kwas rosmarynowy, luteolina i inne).

Prozdrowotne walory szałwii.

Wyniki opublikowane przez Europejską Agencję Leków na temat szałwii lekarskiej doskonale podsumowują różne właściwości lecznicze tej rośliny. Stwierdza się w nim, że posiada cnoty antyperspiracyjne, antyoksydacyjne i antyseptyczne, które mają korzystny wpływ na układ pokarmowy i funkcje poznawcze.

Eksperci twierdzą również, że antyoksydanty działają w całym organizmie, ograniczając działanie wolnych rodników. W ten sposób leczenie szałwią pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i nowotworów. Ważne jest na przykład, aby pamiętać, że jego składniki aktywne mają zdolność do obniżenia poziomu trójglicerydów lipidowych we krwi. Ma to wpływ na zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL) i zmniejszenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL).

Dzięki swoim licznym składnikom, szałwia sprzyja również przekazywaniu impulsów nerwowych w mózgu. Dlatego niektórzy specjaliści zalecają go w leczeniu choroby Alzheimera. Bierze również udział w łagodzeniu stanów zapalnych i pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny.

Nie należy jednak zapominać, że u kobiet roślina ta jest skuteczna w łagodzeniu uderzeń gorąca podczas menopauzy. Ta właściwość jest spowodowana fitoestrogenami, które wspierają równowagę hormonalną.

Sposób użycia.

W fitoterapii szałwia może być stosowana jako infuzja lub wywar. Można go nawet zmieszać z winem.
Jako herbatę ziołową należy wlać od 1 do 2 gramów do 30cl wrzącej wody (około jednej filiżanki) przez 10 minut. Można spożywać 2-3 filiżanki dziennie.
Oprócz zastosowania wewnętrznego, zakład może być również stosowany zewnętrznie. Tak więc, w przypadku wrzodów w jamie ustnej lub bólu brzucha, szałwia biurowa może być użyta do przygotowania oleju do masażu (do zmieszania z oliwą z oliwek) lub mieszanki stosowanej jako kąpiel pod prysznicem.

NAjnowsze na blogu

Znikaj cellulicie!

Znikaj cellulicie!

Która z pań choć raz w życiu nie marzyła o pozbyciu się znienawidzonego cellulitu? Niewiele kobiet mogłoby zaprzeczyć. Cóż, wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a my jak zwykle budzimy się na ostatni moment i pragniemy ciała z pierwszych stron magazynów. A gdyby tak...

Jak zaimponować kobiecie?

Jak zaimponować kobiecie?

Wybierasz się na pierwszą randkę i chcesz wypaść jak najlepiej? A może jesteś w stałym związku i pragniesz zaimponować swojej kobiecie? W tym poradniku przygotowaliśmy kilka cennych informacji o tym co tak naprawdę kobiety cenią w mężczyznach i na jakie cechy zwracają...

Zanurz się w świecie skandynawskiego stylu

Zanurz się w świecie skandynawskiego stylu

Kto nie lubi otaczać się pięknymi przedmiotami? W natłoku masowych produkcji wiele rzeczy produkowanych jest na skalę masową i bardzo często elementy wystroju wnętrz, czy to stoliki, czy też mniejsze dekoracje powielają się w naszych domach i domach naszych znajomych....

Pomysł na wyjątkowy prezent dla ukochanej – bielizna

Pomysł na wyjątkowy prezent dla ukochanej – bielizna

Podarowanie kobiecie bielizny to ekskluzywny podarunek, który podkreśla więź pomiędzy dwojgiem ludzi, pokazuje znajomość drugiej osoby i podkreśla nasze zaangażowanie. Jak dobrać bieliznę na prezent? Tego typu prezent robi wrażenie i na pewno zostanie zapamiętany....